6 Aralık 2013 Cuma

GATE 7'ye saygılarla


Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu bir anma ve saygı yazısı olacak. Olympiakos'un dünyaca ünlü taraftar GATE 7 grubunun hikayesi birçok futbolsever için son derece özeldir. Zira ismin geliş öyküsü futbolla ilişkisi olmayanları bile etkileyecek türden.

Grubun kuruluşu acı bir olaya dayanmaktadır. 8 Şubat 1981'de Georgios Karaiskakis Stadı'nda Atina derbisine çıkan Olympiakos, AEK takımını konuk etmişti. Maçı baştan sona üstün götüren ev sahibi ekip, sahadan da 6-0 gibi net bir skorla mağlup etmeyi başarmıştı. Doğal olarak derbi zaferini taraftarlarıyla kutlayan futbolcular, bütün iyi niyetleriyle tribünlere doğru yönelmişlerdi. Bu sırada oyuncuların kendilerine doğru geldiğini gören taraftarlar da "7" numaralı çıkış kapısına yüklenir ve takımlarının yıldızlarına daha yakından bakmak isterler. Bu sırada oluşan izdihamda giriş kapısı çökmeye başlar. Oluşan panikten kaçamayan 21 taraftar, kapının çıkmasıyla devrilen duvarın altında kalır. Çoğunluğu 18 yaşında olan Olympiakos seyircileri hayatlarını kaybederler.


Bu olaydan etkilenen kulüp derin bir yasa boğulur. Futbolcular aldıkları zaferi bir kenara bırakıp, berbat bir maç sonu geçirirler. Günler geçtikçe olayın üzüntüsünü atlatamayan Atina temsilcisi, hem bu olayı unutturmamak hem de ölen taraftarlara vefalı davranmak için yeni bir grup kurmaya karar verirler. Çöken "7" numaralı kapıdan esinlenerek "GATE 7" yani "Kapı 7" adında bir tribün grubu oluştururlar. Her karşılaşmada da vefat eden 21 kişinin anısına "21 koltuk boş kalacak" sloganı başlatırlar. 1981'den beri tam 32 yıldır her maçta bu uygulamalarını sürdürürler. Olayın yaşandığı gün olan 8 Şubat'ta da stadın 7 numaralı kapısında anma töreni düzenlenir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder